$17,850.00
48 inch Induction Range, 6 Heating Zones and Cast Iron Griddle, Electric Self-Clean Oven - MAS486IGFEPXT
48 inch Induction Range, 6 Heating Zones and Cast Iron Griddle, Electric Self-Clean Oven
Model: MAS486IGFEPXT










48 inch Induction Range, 6 Heating Zones and Cast Iron Griddle, Electric Self-Clean Oven
Model: MAS486IGFEPXT
$17,850.00
Key Features
Category Leading Range Oven Cavity
Power bridge zone
Digital temperature gauge
Digital food probe
New Air Fry mode
Discover Collezione Metalli for Master Series
Available from Zip Appliance & Plumbing Repair, serving customers throughout California.
Features
Category Leading Range Oven Cavity
Discover unparalleled cooking precision with Bertazzoni’s counter-depth ranges, featuring the largest oven cavities in their category.
Power bridge zone
The intuitive power bridge zone is designed to automatically adjust to fit the size of your cookware, from a small milk pan to a large skillet. This not only allows for more efficient heating, it also uses less energy in the process.
Digital temperature gauge
Stay in complete control with the elegant integrated temperature display and interface. It’s easy to read with improved contrast and bezel embedded buttons to select the desired cooking mode. The food probe is also monitored from here.
Digital food probe
Stay in complete control with the elegant integrated temperature display and interface. It’s easy to read with improved contrast and bezel embedded buttons to select the desired cooking mode. The food probe is also monitored from here.
New Air Fry mode
This healthier cooking technique creates perfectly crisp food without the need to deep fry. For everything from French fries to meat, fish and vegan recipes. Increasingly popular cooking technique combines maximum ventilation with intense heat. A dedicated steel mesh basket boosts air flow around the ingredients for beautifully crisp and healthy food.
Discover Collezione Metalli for Master Series
Now you can add an exquisite personal touch to your Master Series appliances with the new Collezione Metalli Décor set.
Specifications
Worktop
| Size | 48 in |
| Cooking zones | 6 |
| Number of induction zones | 6 |
| Worktop controls | metal knobs |
| Knobs | metal |
| Backguard | yes |
| Cast iron griddle | yes |
| Worktop design | stainless steel with seamless edges |
| Worktop type | induction standard cast iron griddle |
Cooking zones
| Induction 2 bridge zones | yes |
| Induction front left | ⌘ 8 in 9/32 - 2300W up to 3700W |
| Induction back left | ⌘ 8 in 9/32 - 2300W up to 3700W |
| Induction center | ⌘ 8 in 9/32 - 2300W up to 3700W |
| Induction back center | ⌘ 10 ¼ in - 2600W up to 3700W |
| Induction front right | Bridge 2100W - 3700W |
| Induction back right | Bridge 2100W - 3700W |
| Induction front left | ⌀ 8 in 9/32 - 2300W up to 3700W |
| Induction back left | ⌀ 8 in 9/32 - 2300W up to 3700W |
| Induction center | ⌀ 8 in 9/32 - 2300W up to 3700W |
| Induction back center | ⌀ 10 ¼ in - 2600W up to 3700W |
Oven cavity
| Oven configuration | double |
| Oven fuel | electric |
| Oven type | electric convection self clean |
| Oven volume | 4.6 ft³ |
| Oven convection system | dual diagonal with ring heating element |
| Main oven type | electric self clean |
| Main oven broiler type | electric |
| Auxiliary oven type | electric |
| Auxiliary oven broiler type | electric |
| Auxiliary oven volume | 2.4 ft³ |
| Inner oven door | triple glass |
| Removable inner glass | yes |
| Oven levels | 7 |
| Food probe | yes |
| Door hinges | soft-close |
| Wire-shelves | 4 heavy duty with telescopic glides |
| Tray | 1 baking tray w/grill trivet + 1 air fry basket |
| Grill trivet for tray | yes |
| Air fryer | yes |
| Oven lights | double side mounted |
| Oven controls | knobs with digital control buttons |
| Main oven functions | air frying bake broiler convection convection bake convection broiler defrosting dehydrate pizza proofing self-clean warming |
| Auxiliary oven functions | bake bottom bake broiler proofing upper bake |
Bottom
| Legs | stainless steel |
Technical specifications
| Absorbed current (A) | 50 A with dedicated circuit |
| Electrical supply | 120/240V 60Hz - 15100W or 120/208V - 60Hz - 18500W |
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 39.5 Inch |
| Shipping Height | 42.5 Inch |
| Shipping Length | 29.5 Inch |
| Shipping Weight | 399 lbs |
| Total of Shipping Weight | 399 lbs |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 26.06 ft³ |
| Dimensional Weight | 323.99 Ibs |
| Total of Cubes | 26.06 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 323.99 Ibs |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Bertazzoni Appliances in California.










