$12,325.00
48 inch All Gas Range, 6 Burner and Griddle - MAS486GGASXV
$12,325.00
Key Features
6 Aluminum burners with up to 19000 BTU and stainless steel griddle with cover
Counter Depth design allows ranges to sit flush with cabinetry for seemless installation
19000 BTU Power burner with dual ring flame delivering fastest time-to-boil in its class
Stainless steel worktop is formed from one piece to allow easy cleaning with no gaps, joints, or screws
European Convection Oven
Oven door with edge-to-edge tempered glass and soft-motion hinges
Elegant temperature gauge for control of oven temperature during pre-heating and baking
1" stainlesss steel backguard for sleek design and integration into any kitchen.
Documents
Available from Zip Appliance & Plumbing Repair, serving customers throughout California.
Features
6 Aluminum burners with up to 19000 BTU and stainless steel griddle with cover
Counter Depth design allows ranges to sit flush with cabinetry for seemless installation
19000 BTU Power burner with dual ring flame delivering fastest time-to-boil in its class
Stainless steel worktop is formed from one piece to allow easy cleaning with no gaps, joints, or screws
European Convection Oven
Oven door with edge-to-edge tempered glass and soft-motion hinges
Elegant temperature gauge for control of oven temperature during pre-heating and baking
1" stainlesss steel backguard for sleek design and integration into any kitchen.
Counter Depth Worktop and Range
Bertazzoni’s Counter-Depth Ranges are expertly crafted to blend perfectly with your kitchen cabinetry, offering a sophisticated, streamlined look that enhances the overall design of your space.
Best in Class Burners
Experience culinary precision and safety with Bertazzoni's best-in-class burners, expertly engineered for rapid boiling, energy efficiency, and precise simmering control.
Thermocouple Gas Safety System
Bertazzoni’s Thermocouple Gas Safety System shuts off gas flow instantly if a flame is extinguished, ensuring top-tier safety and reliability. Every burner is independently equipped for unparalleled protection and peace of mind.
Category Leading Range Oven Cavity
Discover unparalleled cooking precision with Bertazzoni’s counter-depth ranges, featuring the largest oven cavities in their category.
Discover Collezione Metalli for Master Series
Now you can add an exquisite personal touch to your Master Series appliances with the new Collezione Metalli Décor set.
Specifications
Worktop
| Size | 48 in |
| Cooking zones | 7 |
| Griddle zones | electric |
| Worktop design | stainless steel with seamless edges |
| Worktop controls | metal knobs |
| Knobs | metal |
| Burner type | aluminum |
| Grates | cast iron |
| Thermocouple safety device | yes |
| One-hand ignition | yes |
| Backguard | yes |
| Simmer ring | yes |
| Continous grating | yes |
| Number of gas burners | 6 burners |
| Worktop type | gas electric griddle |
Cooking zones
| Power burners | 2 x 1300 BTU - 19000 BTU |
| Rapid burner | 2500 BTU - 10400 BTU |
| Medium burner | 2 x 1500 BTU - 5900 BTU |
| Simmer burner | 750 BTU - 3500 BTU |
| Griddle power | 1100 W |
Oven cavity
| Oven configuration | double |
| Oven fuel | gas |
| Oven convection system | dual horizontal fans |
| Main oven broiler type | gas |
| Main oven volume | 4.7 ft³ |
| Auxiliary oven type | gas |
| Main oven type | gas conventional |
| Auxiliary oven functions | bake |
| Auxiliary oven volume | 2.4 ft³ |
| Oven controls | knobs |
| Inner oven door | triple glass |
| Cooling fan | yes |
| Oven levels | 7 |
| Door hinges | soft-motion |
| Wire-shelves | 4 full size |
| Removable inner glass | yes |
| Tray | 1 baking tray with grill trivet |
| Grill trivet for tray | yes |
| Oven lights | double side mounted |
| Main oven functions | bake broiler convection bake |
Bottom
| Legs | stainless steel |
Technical specifications
| Electrical supply | 110V 60 Hz - 1200W |
| Absorbed current (A) | 10 A with dedicated circuit |
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 51.5 Inch |
| Shipping Height | 42.5 Inch |
| Shipping Length | 29.5 Inch |
| Shipping Weight | 375 lbs |
| Total of Shipping Weight | 375 lbs |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 26.06 ft³ |
| Dimensional Weight | 323.99 Ibs |
| Total of Cubes | 26.06 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 323.99 Ibs |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Bertazzoni Appliances in California.

















