$8,690.00
Monogram 30" Induction Professional Range with 4 elements - ZHP304ETVSS
$8,690.00
Current Rebates
Key Features
4 Induction Cooktop Elements
Precision Cooking Modes
Designer Collection Compatible
7" Touch LCD Oven Control
Custom Color LED Lighting
Downloadable Upgrades
Glide Touch Cooktop Controls
Synchronized Cooktop Elements
Available from Zip Appliance & Plumbing Repair, serving customers throughout California.
Features
4 Induction Cooktop Elements
Elevate your cooking experience with an induction cooktop that uses electromagnetic technology to provide rapid heat and quickly respond to changes in temperature for flawless results.
Precision Cooking Modes
Enjoy elevated dishes and simplify your cooking process with precision cooking modes that automatically track progress and make time and temperature changes for delicious results. Precision probe sold separately, Smart Pan available through rebate.
Designer Collection Compatible
Easily update the look of the induction professional range with Designer Collection handles. (Sold Separately)
7" Touch LCD Oven Control
With a delicate touch, the articulating LCD screen swings out toward the user for an ergonomic experience before returning flush with the oven control panel when it is not in use.
Custom Color LED Lighting
For an elevated look, use the SmartHQ™ App to customize your accent lighting color and brightness to perfectly match the unique ambiance of your kitchen.
Downloadable Upgrades
Enjoy an elevated cooking experience when you use the downloadable upgrades to ensure maximum performance from your oven, including Hot Air Fry and Precision Cooking Modes.
Glide Touch Cooktop Controls
Seamlessly swipe between 19 premium heat settings for precise heat control on this easy-to-clean induction cooktop.
Synchronized Cooktop Elements
This luxury design allows you to connect and control two synchronized cooktop elements simultaneously to create a large cooking surface for griddles.
Control Lock
Protect against unintentionally turning your elements on when they are not in use with additional safety details including a cooktop safety lock.
Cooktop Indicator Lights
Know with a quick glance whether or not the elements are hot on this luxury induction cooktop that features hot surface indicator lights for added safety.
Keep Warm Setting
Luxury 7" elements feature a wide range of cooktop settings - from dedicated "Keep Warm" levels to the power to boil water.
Hot Air Fry
Crisp foods to crunchy perfection with the Hot Air Fry mode, which is a premium feature for health-conscious cooks that desire fried foods without using oils or butter.
Built-in Oven WiFi
Designed with every detail in mind, this oven syncs with built-in WiFi, powered by the SmartHQ™ App, to control and manage your oven remotely with your smart device.
Oven WiFi Monitoring and Remote Control
Navigate your busy lifestyle and control every detail of your dinner with built-in oven WiFi capabilities. Remotely activate a variety of functions, Chef Connect and more to help streamline your cooking experience.
Chef Connect
Chef Connect provides a premium cooking experience and allows you to effortlessly synchronize a range of kitchen items such as surface lights and the vent when elements are on.
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
UL
Specifications
APPEARANCE
| Oven Door Features | Soft Close Door |
| Handle | Handle with Brass accents |
| Toe kick | Included |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Color Appearance | Stainless Steel |
FEATURES
| Interior Oven Light | 6 Halogen White Light |
| Fuel Type | Electric |
| Melt Setting | Yes |
| Cooktop Burner Type | 4 Induction Elements |
| Convection Roasting Rack | Yes |
| Hot Surface Indicator Lights | 4 |
| Lighting | Customizable LED Bullnose Task Lighting (Dimmable, Color Changing) |
| Cooktop Surface | Glass |
| WiFi Connect | Built-In |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 5 |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Product Type | Professional Range |
| Cooktop Type | 4 Induction Elements |
| Collection | Statement,EcoBalance |
| Connected Capabilities | Innit,Amazon Alexa,Google Home |
| Control Type | Electronic Glide Touch-Control,7 Touch Articulating LCD |
| Cooking System | True European Convection,Reverse Air Convection |
| Cooking Technology | Convection,Induction |
| Cooktop Control Features | Control Lock Capability,,Sync-Burners,,Pan Presence Sensor,,Pan Size Sensor,,Melt Setting,,All-Off Button,,Keep Warm |
| Element - Left Front | 7 (2500W) |
| Element - Left Rear | 7 (2500W) Includes Keep Warm setting |
| Element - Right Front | 11 (3700W) |
| Element - Right Rear | 6 (1800W) Includes Melt Setting |
| Heating Element ON Indicator Light | 4 |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean,Steam Clean |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal,Self Clean Cycle Time,Auto Recipe Conversion,C° or F° Programmable,Delay Start,Control Lock Capability,Steam Clean Cycle Time,Remote Enabled,12-Hour Shut-Off Capability |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake Multi-Rack,Convection Broil Hi/Lo,Convection Roast,Warming,Proof,Hot Air Fry,Precision Cooking Modes |
| Oven Features | Hidden Bake,8-Pass Bake Element,8-Pass Broil Element |
| Oven Rack Features | 3 Self-Clean Oven Racks,Full-Extension |
| WiFi Enabled Features | Interfaces with SmartHQ App,Bluetooth Chef Connect |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 26-1/8 x 16-1/4 x 21-3/4 |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 37.5 in |
| Overall Width | 29.875 in |
| Overall Depth | 28.5 in |
| Overall Height | 35.4375 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 35.4375 - 36.75 |
| Approximate Shipping Weight | 367 |
| Net Weight | 311 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 2-Year entire appliance,Limited lifetime of oven racks |
POWER / RATINGS
| Bake Wattage | 2700W |
| Electrical Requirements | 240VAC; 40A (minimum circuit breaker requirement) |
| Convection Wattage | 2500W |
| Broiler Wattage | 4000W |
| Hertz | 60 |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.3 cu ft |
ACCESSORIES
| Cooktop Cleaning | Included |
| Optional Accessories | JXPROBE1 - Precision cooking probe,PM48X120 - Air Fry Basket & Tray Set,WB32X32079 - Hestan Cue Smart Pan (available for purchase or through rebate) |
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 26-1/8 x 16-1/4 x 21-3/4 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 35.44 in. |
| Length | 28.5 in. |
| Weight | 311 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 40.44 in. |
| Shipping Length | 33.5 in. |
| Shipping Weight | 351 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 351 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 17.46 ft³ |
| Dimensional Weight | 217.07 lbs. |
| Total of Cubes | 17.46 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 217.07 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Monogram Appliances in California.



















