30" Front Control Freestanding Electric Range - FFEH3054US
30" Front Control Freestanding Electric Range
Model: FFEH3054US















30" Front Control Freestanding Electric Range
Model: FFEH3054US
Key Features
Built-In Look
Flexible Five Element Cooktop
Quick Boil
Extra-Large Element
Keep Warm Zone
Hidden Bake Element
One-Touch Self Clean
Store-More™ Storage Drawer
Available from Zip Appliance & Plumbing Repair, serving customers throughout California.
Features
Built-In Look
Upgrade your kitchen and get the look of a built-in range, with the fit of a traditional freestanding range. This Frigidaire front control range easily fits into 30" cutouts.
Flexible Five Element Cooktop
Experience ultimate cooking flexibility with a powerful radiant cooktop that has five elements designed to handle all of your cooking needs.
Quick Boil
Get meals on the table faster with our 3,000W element - water boils faster than the traditional setting.
Extra-Large Element
With our extra-large 12" element, you have more flexibility to fit larger pots and pans.
Keep Warm Zone
Keep food warm until everything — and everyone — is ready.
Hidden Bake Element
Keeping the bottom of your oven clean and is easy with a hidden heating element.
One-Touch Self Clean
Your oven cleans itself - so you don't have to. Self clean options available in 2, 3 and 4-hour cycles.
Store-More™ Storage Drawer
With the Store-More™ Storage Drawer, you will have extra space to store your cookware.
Frigidaire Fit Promise
We promise that your new 30" Frigidaire® front control range will fit your existing range cutout, or we will reimburse up to one hundred dollars for professionally modifying the countertop.
Certifications
ADA Compliant
UL Listed
Specifications
Other
| Frigidaire Fit Promise | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Oven Capacity | 5 Cu. Ft. |
Controls
| Control Lock | Yes |
| Sabbath Mode | No |
Cooking Controls
| Bake | Yes |
| Broil | Yes |
| Cancel | Yes |
| Delay Clean | Yes |
| Keep Warm | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
| Lockout | Yes |
| Off | Yes |
| Oven Light | Yes |
| Preheat | Yes |
| Probe | No |
| Self Clean | Yes |
| Steam Clean | Yes |
| Temperature Display | Yes |
| Timed Bake | Yes |
Certifications and Approvals
| ADA Compliant | Yes |
| ETL Listed | No |
| UL Listed | Yes |
Cooktop
| Cooking Surface Type | Smooth |
| Element On Indicator Light | Yes |
| Hot-Surface Indicator Light | Yes |
| Keep Warm Zone Light | Yes |
Cooktop Performance
| Right Front Element Burner Size | 12" |
| Right Rear Element Burner Size | 6" |
| Left Front Element Burner Size (Small) | 6" |
| Left Front Element Burner Size (Large) | 9" |
| Left Rear Element Burner Size | 6" |
| Right Front Element Burner | 2700 Watts |
| Right Rear Element Burner | 1200 Watts |
| Left Front Element Burner (Small) | 1400 Watts |
| Left Front Element Burner (Large) | 3000 Watts |
| Left Rear Element Burner | 1200 Watts |
| Keep Warm Burner Location | Center Rear |
Drawer
| Drawer Type | Storage |
Electrical Specifications
| Minimum Circuit Required | 40 Amps |
| Voltage Rating | 240 V |
Installation
| Adjustable Leveling Legs | Yes |
| Power Supply Connection Location | Bottom Center |
Exterior
| Cooktop Finish | Black |
| Drawer Finish | Color Coordinated |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Knob Color | Stainless Steel |
Oven
| Bake Element | 3500 Watts |
| Bake Element Pass | 8 |
| Bake Element Type | Hidden |
| Bake System | Yes |
| Broil Element | 3900 Watts |
| Broil Element Pass | 6 |
| Broil System | Yes |
| Number of Rack Positions | 6 |
| Rack Position Type | Nickel Ladder |
| Rack Type 1 | Flat |
| Rack Type 1 Quantity | 2 |
| Window Type | Extra Large Visual |
Display
| Display Type | Membrane |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 36.63 in. |
| Length | 26.75 in. |
| Weight | 161.5 lbs. |
| Depth With Door 90° Open | 47" |
| Depth With Handle | 29 3/16" |
| Oven Interior Height | 18 5/8" |
| Oven Interior Width | 24 3/8" |
| Oven Interior Depth | 19 1/8" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 41.63 in. |
| Shipping Length | 31.75 in. |
| Shipping Weight | 201.5 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 201.5 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 16.94 ft³ |
| Dimensional Weight | 210.57 lbs. |
| Total of Cubes | 16.94 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 210.57 lbs. |
Where to Buy Frigidaire Appliances in California.










