$15,265.00
36 inch Induction Range, 5 Heating Zones and Cast Iron Griddle, Electric Self-Clean Oven - PRO365ICFEPGIT
36 inch Induction Range, 5 Heating Zones and Cast Iron Griddle, Electric Self-Clean Oven
Model: PRO365ICFEPGIT











36 inch Induction Range, 5 Heating Zones and Cast Iron Griddle, Electric Self-Clean Oven
Model: PRO365ICFEPGIT
$15,265.00
Key Features
Professional Series 48" Induction Range in Carbonio finish The new Bertazzoni 48" Induction Range is equipped with 6 cooking zones, bridge and cast iron griddle, available in stainless steel finish and the new Carbonio finish. Upgrade models feature the new Air Fry mode. If you wish to install an all-electric kitchen, Bertazzoni’s brilliantly designed electric ranges will fit the bill with the largest choice of styles and sizes in the industry to suit yours. Watch the full video
Premium Carbonio Finish
Category Leading Range Oven Cavity
Power bridge zone
New induction cast iron griddle
Digital temperature gauge
Performance and versatility
Digital food probe
Documents
Available from Zip Appliance & Plumbing Repair, serving customers throughout California.
Features
Professional Series 48" Induction Range in Carbonio finish The new Bertazzoni 48" Induction Range is equipped with 6 cooking zones, bridge and cast iron griddle, available in stainless steel finish and the new Carbonio finish. Upgrade models feature the new Air Fry mode. If you wish to install an all-electric kitchen, Bertazzoni’s brilliantly designed electric ranges will fit the bill with the largest choice of styles and sizes in the industry to suit yours. Watch the full video
Premium Carbonio Finish
Bertazzoni’s Carbonio finish reflects Italian craftsmanship, blending timeless design, durability, and elegance with advanced technology.
Category Leading Range Oven Cavity
Discover unparalleled cooking precision with Bertazzoni’s counter-depth ranges, featuring the largest oven cavities in their category.
Power bridge zone
The intuitive power bridge zone is designed to automatically adjust to fit the size of your cookware, from a small milk pan to a large skillet. This not only allows for more efficient heating, it also uses less energy in the process.
New induction cast iron griddle
This cast iron griddle is designed to sit across the bridge zone for even heat across the entire surface. Comes as standard on XT models, available as an accessory for XV models.
Digital temperature gauge
Stay in complete control with the elegant integrated temperature display and interface. It’s easy to read with improved contrast and bezel embedded buttons to select the desired cooking mode. The food probe is also monitored from here.
Performance and versatility
Spacious oven cavity with large 5.9 ft3 capacity. Dual convection technology ensures even cooking on all 7 levels with telescopic glides to add stability for easy maneuverability of hot cookware in and out of the oven.
Digital food probe
Stay in complete control with the elegant integrated temperature display and interface. It’s easy to read with improved contrast and bezel embedded buttons to select the desired cooking mode. The food probe is also monitored from here.
50 Amp compatible
Bertazzoni engineers have designed smart power routing software, which lets you cook with all five heating elements at the same time as the oven is being used for baking or roasting. As a result, you can easily prepare large meals for family and friends, with no stress.
New Air Fry mode
This healthier cooking technique creates perfectly crisp food without the need to deep fry. For everything from French fries to meat, fish and vegan recipes. Increasingly popular cooking technique combines maximum ventilation with intense heat. A dedicated steel mesh basket boosts air flow around the ingredients for beautifully crisp and healthy food.
Carbonio Finish
Bertazzoni's unyielding commitment to the fusion of design and durability culminates in the unveiling of the revolutionary Carbonio finish. It stands not just as a finish, but as a bold declaration of our devotion to crafting beauty that withstands the test of time.
Specifications
Worktop
| Size | 36 in |
| Cooking zones | 5 |
| Number of induction zones | 5 |
| Knobs | metal coated |
| Backguard | yes |
| Cast iron griddle | yes |
| Worktop type | induction standard cast iron griddle |
Cooking zones
| Induction 2 bridge zones | yes |
| Induction front left | ⌘ 5 ¾ in - 1400W up to 2200W |
| Induction back left | ⌘ 8 ¼ in - 2300W up to 3700W |
| Induction center | ⌘ 8 ¼ in - 2300W up to 3700W |
| Induction front right | Bridge 2100W - 3700W |
| Induction back right | Bridge 2100W - 3700W |
| Induction front left | ⌀ 5 ¾ in - 1400W up to 2200W |
| Induction back left | ⌀ 8 ¼ in - 2300W up to 3700W |
| Induction center | ⌀ 8 ¼ in - 2300W up to 3700W |
Oven cavity
| Oven configuration | single |
| Oven fuel | electric |
| Oven type | electric convection self clean |
| Oven broiler type | electric |
| Cooking modes | airfrying |
| Oven volume | 5.7 ft³ |
| Oven convection system | dual diagonal with ring heating element |
| Inner oven door | triple glass |
| Removable inner glass | yes |
| Oven levels | 7 |
| Food probe | yes |
| Door hinges | soft-close |
| Air fryer | yes |
| Wire-shelves | 2 heavy duty with telescopic glides |
| Tray | 1 baking tray w/grill trivet + 1 air fry basket |
| Grill trivet for tray | yes |
| Oven lights | double side mounted |
| Oven controls | knobs with digital control buttons |
| Cooking modes | air frying bake broil convection convection bake convection broil dehydrate pizza proofing self clean warming |
Bottom
| Legs | stainless steel |
Technical specifications
| Absorbed current (A) | 50 A with dedicated circuit |
| Electrical supply | 120/240V 60Hz - 17000W or120/208V 60Hz - 15600W |
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 39.5 Inch |
| Shipping Height | 42.5 Inch |
| Shipping Length | 29.5 Inch |
| Shipping Weight | 299 lbs |
| Total of Shipping Weight | 299 lbs |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 19.5 ft³ |
| Dimensional Weight | 242.39 Ibs |
| Total of Cubes | 19.5 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 242.39 Ibs |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Bertazzoni Appliances in California.
















