$6,040.00
36 inch All Gas Range, 5 Burners - PRO365GASXV
$6,040.00
Key Features
Counter Depth Worktop and Range
Best in Class Burners
Thermocouple Gas Safety System
Category Leading Range Oven Cavity
Performance and versatility
Documents
Available from Zip Appliance & Plumbing Repair, serving customers throughout California.
Features
Counter Depth Worktop and Range
Bertazzoni’s Counter-Depth Ranges are expertly crafted to blend perfectly with your kitchen cabinetry, offering a sophisticated, streamlined look that enhances the overall design of your space.
Best in Class Burners
Experience culinary precision and safety with Bertazzoni's best-in-class burners, expertly engineered for rapid boiling, energy efficiency, and precise simmering control.
Thermocouple Gas Safety System
Bertazzoni’s Thermocouple Gas Safety System shuts off gas flow instantly if a flame is extinguished, ensuring top-tier safety and reliability. Every burner is independently equipped for unparalleled protection and peace of mind.
Category Leading Range Oven Cavity
Discover unparalleled cooking precision with Bertazzoni’s counter-depth ranges, featuring the largest oven cavities in their category.
Performance and versatility
Spacious oven cavity with large 5.9 ft3 capacity. Dual convection technology ensures even cooking on all 7 levels with telescopic glides to add stability for easy maneuverability of hot cookware in and out of the oven.
Specifications
Worktop
| Size | 36 in |
| Cooking zones | 5 |
| Worktop type | gas |
| Knobs | metal coated |
| Burner type | aluminum |
| Grates | cast iron |
| Continous grating | yes |
| Thermocouple safety device | yes |
| One-hand ignition | yes |
| Backguard | yes |
| Wok ring | yes |
| Simmer ring | yes |
| Worktop design | stainless steel with seamless edges |
| Worktop controls | metal knobs |
| Number of gas burners | 5 burners |
Cooking zones
| Power burners | 1300 BTU- 19000 BTU |
| Rapid burner | 2500 BTU - 10400 BTU |
| Medium burner | 2 x 1500 BTU - 5900 BTU |
| Simmer burner | 750 BTU - 3500 BTU |
Oven cavity
| Oven configuration | single |
| Oven fuel | gas |
| Oven type | electric conventional |
| Oven broiler type | gas |
| Oven volume | 5.9 ft³ |
| Oven convection system | dual horizontal fans |
| Inner oven door | triple glass |
| Removable inner glass | yes |
| Cooling fan | yes |
| Oven levels | 7 |
| Door hinges | soft-motion |
| Wire-shelves | 2 full size |
| Tray | 1 baking tray with grill trivet |
| Grill trivet for tray | yes |
| Oven lights | double side mounted |
| Oven controls | knobs |
| Cooking modes | bake broil convection bake |
Bottom
| Legs | stainless steel |
Technical specifications
| Absorbed current (A) | 2.5 A with dedicated circuit |
| Electrical supply | 110V 60Hz - 300W |
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 39.5 Inch |
| Shipping Height | 42.5 Inch |
| Shipping Length | 29.5 Inch |
| Shipping Weight | 242 lbs |
| Total of Shipping Weight | 242 lbs |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 19.5 ft³ |
| Dimensional Weight | 242.39 Ibs |
| Total of Cubes | 19.5 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 242.39 Ibs |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Bertazzoni Appliances in California.















