$4,850.00
30 inch All Gas Range, 5 Burners - PRO305GASXV
$4,850.00
Key Features
5 Monobloc Brass burners with up to 19000 BTU
Counter Depth design allows ranges to sit flush with cabinetry for seemless installation
Counter Depth Worktop and Range
Best in Class Burners
Thermocouple Gas Safety System
Category Leading Range Oven Cavity
Documents
Available from Zip Appliance & Plumbing Repair, serving customers throughout California.
Features
5 Monobloc Brass burners with up to 19000 BTU
Counter Depth design allows ranges to sit flush with cabinetry for seemless installation
Counter Depth Worktop and Range
Bertazzoni’s Counter-Depth Ranges are expertly crafted to blend perfectly with your kitchen cabinetry, offering a sophisticated, streamlined look that enhances the overall design of your space.
Best in Class Burners
Experience culinary precision and safety with Bertazzoni's best-in-class burners, expertly engineered for rapid boiling, energy efficiency, and precise simmering control.
Thermocouple Gas Safety System
Bertazzoni’s Thermocouple Gas Safety System shuts off gas flow instantly if a flame is extinguished, ensuring top-tier safety and reliability. Every burner is independently equipped for unparalleled protection and peace of mind.
Category Leading Range Oven Cavity
Discover unparalleled cooking precision with Bertazzoni’s counter-depth ranges, featuring the largest oven cavities in their category.
Specifications
Worktop
| Size | 30 in |
| Cooking zones | 5 |
| Knobs | metal coated |
| Burner type | aluminum |
| Grates | cast iron |
| Continous grating | yes |
| Worktop type | gas |
| Thermocouple safety device | yes |
| One-hand ignition | yes |
| Backguard | yes |
| Wok ring | yes |
| Simmer ring | yes |
| Worktop design | stainless steel with seamless edges |
| Worktop controls | metal knobs |
| Number of gas burners | 5 burners |
Cooking zones
| Power burners | 1300 BTU - 19000 BTU |
| Rapid burner | 2500 BTU - 10400 BTU |
| Medium burner | 2 x 1500 BTU - 5900 BTU |
| Simmer burner | 750 BTU - 3500 BTU |
Oven cavity
| Oven configuration | single |
| Oven fuel | gas |
| Oven type | gas convention |
| Oven broiler type | gas |
| Oven volume | 4.7 ft³ |
| Oven convection system | dual horizontal fans |
| Inner oven door | triple glass |
| Removable inner glass | yes |
| Cooling fan | yes |
| Oven levels | 7 |
| Door hinges | soft-motion |
| Wire-shelves | 2 full size |
| Tray | 1 baking tray with grill trivet |
| Grill trivet for tray | yes |
| Oven lights | double side mounted |
| Oven controls | knobs |
| Cooking modes | bake broil convection bake |
Bottom
| Legs | stainless steel |
Technical specifications
| Absorbed current (A) | 2.5 A with dedicated circuit |
| Electrical supply | 110V 60 Hz - 300W |
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33.5 Inch |
| Shipping Height | 42.5 Inch |
| Shipping Length | 29.5 Inch |
| Shipping Weight | 220 lbs |
| Total of Shipping Weight | 220 lbs |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 16.29 ft³ |
| Dimensional Weight | 202.5 Ibs |
| Total of Cubes | 16.29 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 202.5 Ibs |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Bertazzoni Appliances in California.















