$8,925.00
30 inch Induction Range, 4 Heating Zones, Electric Self-Clean Oven - PRO304IFEPBIT
30 inch Induction Range, 4 Heating Zones, Electric Self-Clean Oven
Model: PRO304IFEPBIT










30 inch Induction Range, 4 Heating Zones, Electric Self-Clean Oven
Model: PRO304IFEPBIT
$8,925.00
Key Features
Premium Carbonio Finish
Category Leading Range Oven Cavity
Power bridge zone
Digital food probe
Digital temperature gauge
New Air Fry mode
Carbonio Finish
Documents
Available from Zip Appliance & Plumbing Repair, serving customers throughout California.
Features
Premium Carbonio Finish
Bertazzoni’s Carbonio finish reflects Italian craftsmanship, blending timeless design, durability, and elegance with advanced technology.
Category Leading Range Oven Cavity
Discover unparalleled cooking precision with Bertazzoni’s counter-depth ranges, featuring the largest oven cavities in their category.
Power bridge zone
The intuitive power bridge zone is designed to automatically adjust to fit the size of your cookware, from a small milk pan to a large skillet. This not only allows for more efficient heating, it also uses less energy in the process.
Digital food probe
Stay in complete control with the elegant integrated temperature display and interface. It’s easy to read with improved contrast and bezel embedded buttons to select the desired cooking mode. The food probe is also monitored from here.
Digital temperature gauge
Stay in complete control with the elegant integrated temperature display and interface. It’s easy to read with improved contrast and bezel embedded buttons to select the desired cooking mode. The food probe is also monitored from here.
New Air Fry mode
This healthier cooking technique creates perfectly crisp food without the need to deep fry. For everything from French fries to meat, fish and vegan recipes. Increasingly popular cooking technique combines maximum ventilation with intense heat. A dedicated steel mesh basket boosts air flow around the ingredients for beautifully crisp and healthy food.
Carbonio Finish
Bertazzoni's unyielding commitment to the fusion of design and durability culminates in the unveiling of the revolutionary Carbonio finish. It stands not just as a finish, but as a bold declaration of our devotion to crafting beauty that withstands the test of time.
Specifications
Worktop
| Size | 30 in |
| Cooking zones | 4 |
| Number of induction zones | 4 |
| Knobs | metal coated |
| Backguard | yes |
| Worktop type | induction standard cast iron griddle |
Cooking zones
| Induction 2 bridge zones | yes |
| Induction front left | ⌘ 5 ¾ in - 1400W up to 2200W |
| Induction back left | ⌘ 8 ¼ in - 2300W up to 3700W |
| Induction front right | Bridge 2100W - 3700W |
| Induction back right | Bridge 2100W - 3700W |
| Induction front left | ⌀ 5 ¾ in - 1400W up to 2200W |
| Induction back left | ⌀ 8 ¼ in - 2300W up to 3700W |
Oven cavity
| Oven configuration | single |
| Oven fuel | electric |
| Oven type | electric convection self clean |
| Oven broiler type | electric |
| Oven volume | 4.6 ft³ |
| Oven convection system | dual diagonal with ring heating element |
| Inner oven door | triple glass |
| Removable inner glass | yes |
| Oven levels | 7 |
| Food probe | yes |
| Door hinges | soft-close |
| Air fryer | yes |
| Wire-shelves | 2 full size |
| Tray | 1 baking tray w/grill trivet + 1 air fry basket |
| Grill trivet for tray | yes |
| Oven lights | double side mounted |
| Oven controls | knobs with digital control buttons |
| Cooking modes | bake broil convection convection bake convection broil dehydrate pizza proofing self clean warming |
Bottom
| Legs | stainless steel |
Technical specifications
| Absorbed current (A) | 40 A with dedicated circuit |
| Electrical supply | 120/240V 60 Hz - 13000W or120/208V 60Hz - 11700W |
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33.5 Inch |
| Shipping Height | 42.5 Inch |
| Shipping Length | 29.5 Inch |
| Shipping Weight | 242 lbs |
| Total of Shipping Weight | 242 lbs |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 16.25 ft³ |
| Dimensional Weight | 201.99 Ibs |
| Total of Cubes | 16.25 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 201.99 Ibs |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Bertazzoni Appliances in California.
















