$4,850.00
30 inch Electric Range, 4 CERAN Heating Zones, Electric Oven - PRO304CEMXV
$4,850.00
Key Features
Electric ranges
Category Leading Range Oven Cavity
Documents
Available from Zip Appliance & Plumbing Repair, serving customers throughout California.
Features
Electric ranges
The 30" All Electric CERAN® cooking surface ranges (Professional and Master Series only) offer 4 heating zones with precision-controlled power from 1200W to 2100W. Each heating zone is backed up by a dedicated residual heat indicator to show which zones are still hot.
Category Leading Range Oven Cavity
Discover unparalleled cooking precision with Bertazzoni’s counter-depth ranges, featuring the largest oven cavities in their category.
Specifications
Worktop
| Size | 30 in |
| Cooking zones | 4 |
| Worktop type | electric |
| Knobs | metal coated |
| Backguard | yes |
Cooking zones
| Induction front left | ⌘ 9 in - 2100 W |
| Induction back left | ⌘ 6 ½ in - 1200 W |
| Induction front right | ⌘ 6 ½ in - 1200 W |
| Induction back right | ⌘ 7 ¾ in - 1800 W |
| Induction front left | ⌀ 9 in - 2100 W |
| Induction back left | ⌀ 6 ½ in - 1200 W |
| Induction front right | ⌀ 6 ½ in - 1200 W |
| Induction back right | ⌀ 7 ¾ in - 1800 W |
Oven cavity
| Oven configuration | single |
| Oven fuel | electric |
| Oven type | electric convection |
| Oven broiler type | electric |
| Oven volume | 4.7 ft³ |
| Oven convection system | dual horizontal fans |
| Inner oven door | triple glass |
| Removable inner glass | yes |
| Oven levels | 7 |
| Door hinges | soft-motion |
| Wire-shelves | 2 full size |
| Tray | 1 baking tray with grill trivet |
| Grill trivet for tray | yes |
| Oven lights | double side mounted |
| Cooking modes | bake bottom bake broil convection convection bake convection broil fast preheat pizza upper bake |
Bottom
| Legs | stainless steel |
Technical specifications
| Absorbed current (A) | 40 A with dedicated circuit |
| Electrical supply | 120/240V 60 Hz - 10000W or 120/208V 60 Hz - 8300W |
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33.5 Inch |
| Shipping Height | 42.5 Inch |
| Shipping Length | 29.5 Inch |
| Shipping Weight | 220 lbs |
| Total of Shipping Weight | 220 lbs |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 16.25 ft³ |
| Dimensional Weight | 201.99 Ibs |
| Total of Cubes | 16.25 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 201.99 Ibs |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Bertazzoni Appliances in California.














