$9,315.00
30 inch Dual Fuel Range, 4 Brass Burners, Electric Self-Clean Oven - PRO304BFEPNET
30 inch Dual Fuel Range, 4 Brass Burners, Electric Self-Clean Oven
Model: PRO304BFEPNET











30 inch Dual Fuel Range, 4 Brass Burners, Electric Self-Clean Oven
Model: PRO304BFEPNET
$9,315.00
Key Features
Counter Depth Worktop and Range
Best in Class Burners
Thermocouple Gas Safety System
Category Leading Range Oven Cavity
High efficiency maintop
Single piece worktop and continuous contour grates
Electric oven with self-clean option
New Air Fry mode
Documents
Available from Zip Appliance & Plumbing Repair, serving customers throughout California.
Features
Counter Depth Worktop and Range
Bertazzoni’s Counter-Depth Ranges are expertly crafted to blend perfectly with your kitchen cabinetry, offering a sophisticated, streamlined look that enhances the overall design of your space.
Best in Class Burners
Experience culinary precision and safety with Bertazzoni's best-in-class burners, expertly engineered for rapid boiling, energy efficiency, and precise simmering control.
Thermocouple Gas Safety System
Bertazzoni’s Thermocouple Gas Safety System shuts off gas flow instantly if a flame is extinguished, ensuring top-tier safety and reliability. Every burner is independently equipped for unparalleled protection and peace of mind.
Category Leading Range Oven Cavity
Discover unparalleled cooking precision with Bertazzoni’s counter-depth ranges, featuring the largest oven cavities in their category.
High efficiency maintop
The maintop is designed to make cooking faster and more efficient thanks to the clever design that reduces the flame-to-cookware distance. You can use larger cookware more easily as the top is engineered with more space between the burners. Flexibility and control are the heart of the 19,000 BTU dual ring power burners. You can adjust the heat on each ring and move from a slow simmer to a fast boil instantly. The added control means every dish can be cooked to perfection.
Single piece worktop and continuous contour grates
Molded from a single piece of aluminum, the worktop has no dirt traps or sharp angles, so it is very easy to keep clean and looking its best. The cast iron contour grates are modelled on commercial grade ranges, giving you a larger and more stable cooking surface. The large silicon buffers add stability making it safer to use. The elegant low-profile back guard makes it simple for your range cooker to fit right in to your kitchen design with flush counter depth installation. It also works particularly well in island configurations, making for a sleek and stylish finish.
Electric oven with self-clean option
Homes with access to both fuel types allow you to choose a self-cleaning oven with your gas cooktop. They offer efficient, flexible and easily controllable multi-level convection cooking. The self-cleaning option works at the touch of a button, so you never have to scrub out your oven again. Control your oven with the elegant integrated temperature display and control panel. It’s easy to read with improved contrast and bezel embedded buttons to select the desired cooking mode and control the food temperature probe.
New Air Fry mode
This healthier cooking technique creates perfectly crisp food without the need to deep fry. For everything from French fries to meat, fish and vegan recipes. Increasingly popular cooking technique combines maximum ventilation with intense heat. A dedicated steel mesh basket boosts air flow around the ingredients for beautifully crisp and healthy food.
Specifications
Worktop
| Size | 30 in |
| Cooking zones | 4 |
| Worktop type | gas |
| Worktop design | stainless steel with seamless edges |
| Worktop controls | metal knobs |
| Knobs | metal |
| Burner type | brass |
| Grates | cast iron |
| Continous grating | yes |
| Thermocouple safety device | yes |
| One-hand ignition | yes |
| Backguard | yes |
| Wok ring | yes |
| Simmer ring | yes |
| Number of gas burners | 4 burners |
Cooking zones
| Power burners | 1300 BTU- 19000 BTU |
| Rapid burner | 2500 BTU - 10400 BTU |
| Medium burner | 1500 BTU - 5900 BTU |
| Simmer burner | 750 BTU - 3500 BTU |
Oven cavity
| Oven configuration | single |
| Oven fuel | electric |
| Oven type | electric convection |
| Oven broiler type | electric |
| Oven volume | 4.6 ft³ |
| Oven convection system | dual diagonal with ring heating element |
| Oven controls | knobs with digital control buttons |
| Inner oven door | triple glass |
| Removable inner glass | yes |
| Cooling fan | yes |
| Oven levels | 7 |
| Food probe | yes |
| Door hinges | soft-close |
| Wire-shelves | 2 heavy duty with telescopic glides |
| Tray | 1 baking tray w/grill trivet + 1 air fry basket |
| Grill trivet for tray | yes |
| Oven lights | double side mounted |
| Cooking modes | bake broil convection convection bake convection broil dehydrate pizza proofing self clean warming |
Bottom
| Legs | stainless steel |
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33.5 Inch |
| Shipping Height | 42.5 Inch |
| Shipping Length | 29.5 Inch |
| Shipping Weight | 220 lbs |
| Total of Shipping Weight | 220 lbs |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 16.25 ft³ |
| Dimensional Weight | 201.99 Ibs |
| Total of Cubes | 16.25 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 201.99 Ibs |
Technical specifications
| Electrical supply | 120/240V 60 Hz - 5600W or120/208V 60 Hz - 4300W 30 A with dedicated circuit |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Bertazzoni Appliances in California.















