$11,715.00
48 inch Dual Fuel Range, 6 Burners and Griddle, Electric Oven - MAS486GDFMXV
48 inch Dual Fuel Range, 6 Burners and Griddle, Electric Oven
Model: MAS486GDFMXV
$11,715.00
Key Features
Counter Depth Worktop and Range
Best in Class Burners
Thermocouple Gas Safety System
Category Leading Range Oven Cavity
High power electric griddle
Discover Collezione Metalli for Master Series
Documents
Available from Zip Appliance & Plumbing Repair, serving customers throughout California.
Features
Counter Depth Worktop and Range
Bertazzoni’s Counter-Depth Ranges are expertly crafted to blend perfectly with your kitchen cabinetry, offering a sophisticated, streamlined look that enhances the overall design of your space.
Best in Class Burners
Experience culinary precision and safety with Bertazzoni's best-in-class burners, expertly engineered for rapid boiling, energy efficiency, and precise simmering control.
Thermocouple Gas Safety System
Bertazzoni’s Thermocouple Gas Safety System shuts off gas flow instantly if a flame is extinguished, ensuring top-tier safety and reliability. Every burner is independently equipped for unparalleled protection and peace of mind.
Category Leading Range Oven Cavity
Discover unparalleled cooking precision with Bertazzoni’s counter-depth ranges, featuring the largest oven cavities in their category.
High power electric griddle
The stainless-steel griddle is designed to heat up super-fast to cook a wide variety of food to perfection. This makes it easy to prepare and serve the perfect pancakes, grilled cheese, hamburgers or bacon.
Discover Collezione Metalli for Master Series
Now you can add an exquisite personal touch to your Master Series appliances with the new Collezione Metalli Décor set.
Specifications
Worktop
| Cooking zones | 7 |
| Size | 48 in |
| Knobs | metal |
| Burner type | aluminum |
| Griddle zones | electric |
| Grates | cast iron |
| Continous grating | yes |
| Thermocouple safety device | yes |
| One-hand ignition | yes |
| Backguard | yes |
| Simmer ring | yes |
| Worktop design | stainless steel with seamless edges |
| Worktop controls | metal knobs |
| Wok ring | yes |
| Number of gas burners | 6 burners |
| Worktop type | gas electric griddle |
Cooking zones
| Power burners | 2 x 1300 BTU - 19000 BTU |
| Rapid burner | 2500 BTU - 10400 BTU |
| Medium burner | 2 x 1500 BTU - 5900 BTU |
| Simmer burner | 750 BTU - 3500 BTU |
| Griddle power | 1100 W |
| Griddle dual control | yes |
| Griddle drip tray | yes |
Oven cavity
| Oven configuration | double |
| Oven fuel | electric |
| Oven convection system | dual horizontal fans |
| Main oven type | electric multifunction |
| Main oven broiler type | electric |
| Main oven volume | 4.7 ft³ |
| Auxiliary oven type | electric |
| Auxiliary oven broiler type | electric |
| Auxiliary oven volume | 2.4 ft³ |
| Inner oven door | triple glass |
| Removable inner glass | yes |
| Cooling fan | yes |
| Oven levels | 7 |
| Door hinges | soft-motion |
| Wire-shelves | 4 full size |
| Tray | 1 baking tray with grill trivet |
| Grill trivet for tray | yes |
| Oven lights | double side mounted |
| Oven controls | knobs |
| Main oven functions | bake broiler convection convection bake convection broiler dehydrate pizza proofing warming |
| Auxiliary oven functions | bake bottom bake broiler upper bake |
Bottom
| Legs | stainless steel |
Technical specifications
| Absorbed current (A) | 40 A with dedicated circuit |
| Electrical supply | 120/240V 60 Hz - 6700W or120/208V 60 Hz - 5400W |
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 51.5 Inch |
| Shipping Height | 42.5 Inch |
| Shipping Length | 29.5 Inch |
| Shipping Weight | 375 lbs |
| Total of Shipping Weight | 375 lbs |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 26 ft³ |
| Dimensional Weight | 323.19 Ibs |
| Total of Cubes | 26 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 323.19 Ibs |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Bertazzoni Appliances in California.

















