36" Gas Range - 4 Burners and Infrared Charbroiler - GR364C
Key Features
Enjoy quicker heat and more even cooking with this large capacity gas convection oven
Control temperature precisely with four dual-stacked, sealed gas burners for higher highs, lower lows
Rely on a 16,000 Btu infrared charbroiler for more succulent steaks, chops, and burgers
Clean up sloshes and spills easily with the seamless, sealed, black porcelain-coated burner pans
Produce crisper crusts and faster sears with the powerful infrared interior broiler
Re-ignites flame automatically with our spark ignition system for improved temperature control and added safety
Move pots and pans easily across continuous cast-iron grates
Find your kitchen style with a choice of iconic red, black, or brushed stainless control knobs
Description
Available from Zip Appliance & Plumbing Repair, serving customers throughout California.
Features
Enjoy quicker heat and more even cooking with this large capacity gas convection oven
Control temperature precisely with four dual-stacked, sealed gas burners for higher highs, lower lows
Rely on a 16,000 Btu infrared charbroiler for more succulent steaks, chops, and burgers
Clean up sloshes and spills easily with the seamless, sealed, black porcelain-coated burner pans
Produce crisper crusts and faster sears with the powerful infrared interior broiler
Re-ignites flame automatically with our spark ignition system for improved temperature control and added safety
Move pots and pans easily across continuous cast-iron grates
Find your kitchen style with a choice of iconic red, black, or brushed stainless control knobs
Specifications
Product Details
| Door Clearance | 19 1/2" |
| Star-K Certified | Yes |
| Receptacle | 3-prong grounding-type |
| Overall Dimensions | 35 7/8" W x 37" H x 28 3/8" D |
| Oven 1 Interior Dimensions | 30" W x 18 5/8" H x 17" D |
| Oven 1 Usable Capacity | 3.7 cubic feet |
| Oven 1 Overall Capacity | 5.5 cubic feet |
| Shipping Weight | 480 lbs |
Dimensions & Weight
| Width | 47.88 in. |
| Height | 37 in. |
| Length | 28.38 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 52.88 in. |
| Shipping Height | 42 in. |
| Shipping Length | 33.38 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 29.09 ft³ |
| Dimensional Weight | 361.6 lbs. |
| Total of Cubes | 29.09 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 361.6 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Wolf Appliances in California.













