24 inch All Gas Range, 4 Burners - MAS244GASBIV
24 inch All Gas Range, 4 Burners
Model: MAS244GASBIV






24 inch All Gas Range, 4 Burners
Model: MAS244GASBIV
Key Features
4 Sealed Aluminum Monobloc burners with up to 19000 BTU
Counter Depth design allows ranges to sit flush with cabinetry for seemless installation
19000 BTU Power burner with dual ring flame delivering fastest time-to-boil in its class
Stainless steel worktop is formed from one piece to allow easy cleaning with no gaps, joints, or screws
European Convection Oven
Oven door with edge-to-edge tempered glass and soft-motion hinges
Counter Depth Worktop and Range
Best in Class Burners
Documents
Available from Zip Appliance & Plumbing Repair, serving customers throughout California.
Features
4 Sealed Aluminum Monobloc burners with up to 19000 BTU
Counter Depth design allows ranges to sit flush with cabinetry for seemless installation
19000 BTU Power burner with dual ring flame delivering fastest time-to-boil in its class
Stainless steel worktop is formed from one piece to allow easy cleaning with no gaps, joints, or screws
European Convection Oven
Oven door with edge-to-edge tempered glass and soft-motion hinges
Counter Depth Worktop and Range
Bertazzoni’s Counter-Depth Ranges are expertly crafted to blend perfectly with your kitchen cabinetry, offering a sophisticated, streamlined look that enhances the overall design of your space.
Best in Class Burners
Experience culinary precision and safety with Bertazzoni's best-in-class burners, expertly engineered for rapid boiling, energy efficiency, and precise simmering control.
Thermocouple Gas Safety System
Bertazzoni’s Thermocouple Gas Safety System shuts off gas flow instantly if a flame is extinguished, ensuring top-tier safety and reliability. Every burner is independently equipped for unparalleled protection and peace of mind.
Specifications
Worktop
| Cooking zones | 4 |
| Worktop type | gas |
| Knobs | metal |
| Size | 24 in |
| Burner type | aluminum |
| Grates | cast iron |
| Continous grating | yes |
| Thermocouple safety device | yes |
| One-hand ignition | yes |
| Backguard | yes |
| Simmer ring | yes |
| Number of gas burners | 4 burners |
Cooking zones
| Power burners | 1300 BTU - 19000 BTU |
| Rapid burner | 2500 BTU - 10400 BTU |
| Medium burner | 1500 BTU - 5900 BTU |
| Simmer burner | 750 BTU - 3500 BTU |
Oven cavity
| Oven configuration | single |
| Oven fuel | gas |
| Oven type | gas convention |
| Oven broiler type | gas |
| Oven volume | 2.5 ft³ |
| Oven convection system | single |
| Oven controls | knobs |
| Inner oven door | triple glass |
| Removable inner glass | yes |
| Cooling fan | yes |
| Oven levels | 5 |
| Door hinges | soft-motion |
| Wire-shelves | 2 full size |
| Tray | 1 baking tray with grill trivet |
| Grill trivet for tray | yes |
| Oven lights | yes |
| Cooking modes | bottom bake broil defrosting dehydrate gas convection oven light |
Bottom
| Legs | stainless steel |
Technical specifications
| Absorbed current (A) | 2.5 A with dedicated circuit |
| Electrical supply | 110V 60Hz 300 W |
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 27.6 Inch |
| Shipping Height | 44.5 Inch |
| Shipping Length | 29.5 Inch |
| Shipping Weight | 208 lbs |
| Total of Shipping Weight | 208 lbs |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 13.03 ft³ |
| Dimensional Weight | 162 Ibs |
| Total of Cubes | 13.03 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 162 Ibs |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Bertazzoni Appliances in California.










