$2,199.00
7.3 cu. ft. Smart Electric Double Oven Freestanding Range with ProBake Convection® and Air Fry - LDEL7324SE
7.3 cu. ft. Smart Electric Double Oven Freestanding Range with ProBake Convection® and Air Fry
Model: LDEL7324SE















Product Video

7.3 cu. ft. Smart Electric Double Oven Freestanding Range with ProBake Convection® and Air Fry
Model: LDEL7324SE
$2,199.00
Current Rebates
Key Features
Dual and Triple Elements for Power and Flexibility
ProBake Convection® Delivers Perfection on Every Rack
Air Fry Crispy Favorites to Feed a Crowd
Seal in Restaurant-Quality Flavor with Air Sous Vide
Extra Space. Extra Swagger.
SmoothTouch® Glass Controls
A Smarter Home Starts with the LG ThinQ® App
Speed Clean Your Oven with the EasyClean® Cycle
Description
Available from Zip Appliance & Plumbing Repair, serving customers throughout California.
Features
Dual and Triple Elements for Power and Flexibility
With 3,200 watts of power, our UltraHeat™ 3-in-1 triple element is powerful enough to rapidly boil water and flexible enough to turn down to a true simmer. Plus, the 2-in-1 and 3-in-1 dual and triple elements allow you to adjust the size of the cooking zone to accommodate different cookware sizes, so you’ll always have the right size and power when you need it.
ProBake Convection® Delivers Perfection on Every Rack
LG ProBake Convection® brings pro technology home with a combined two-speed fan and ultra-powerful rear heating element. The oven mode automatically selects the lower speed for delicate baking or the higher speed for air frying and roasting. The result is faster preheating, quicker cooking and more even baking on multiple racks at the same time. And with no bottom heating element, cleaning up baked-on spills and splatters is much easier.¹
Air Fry Crispy Favorites to Feed a Crowd
With huge capacity and no preheat needed, air fry enough crispy favorites like wings, fries and more while saving time and counter space.²
Seal in Restaurant-Quality Flavor with Air Sous Vide
Using low oven temperatures and airflow around vacuum-sealed ingredients, Air Sous Vide locks in moisture to deliver meats, fish and poultry with melt-in-your mouth flavor.
Extra Space. Extra Swagger.
At 7.3 cu. ft., this range offers our largest total electric oven capacity. Go ahead and use all the pots, pans, Dutch ovens, and skillets you need. Whether you're baking large batches of cookies or a roast for the holidays, this oven can fit it all.
SmoothTouch® Glass Controls
The intuitive SmoothTouch® glass controls deliver sleek style and easy operation, with just a touch of your finger. Plus, the smooth surface easily wipes clean for a design that is as practical as it is stylish.
A Smarter Home Starts with the LG ThinQ® App
The ThinQ app offers control and convenience for smart LG appliances to help you simplify life. Manage and monitor your range remotely, send it cooking instructions with ThinQ Recipe or scan-to-cook³, connect with Google or Alexa voice assistants, and access Smart Diagnosis, customer support, and more. ThinQ Care appliances send usage, maintenance, and diagnostic alerts to help them run smoothly. ThinQ UP appliances receive software updates for new features and enhancements. Learn more.
Speed Clean Your Oven with the EasyClean® Cycle
Keep your oven looking with EasyClean®. Simply spray the oven with water and select the EasyClean® cycle. In as little as 10 minutes⁴, the cycle lifts soils without chemicals or high-heat thanks to our specially formulated porcelain-enamel interior. Then, easily wipe away the leftover residue.⁵ For the occasional deep clean, use our standard Self Clean feature.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Oven Interior Dimensions (in) (W x H x D) | 29 15/16" x 46 15/32" x 29 1/4" |
| Oven Interior Dimensions (Lower) (in) (W x H x D) | 24 13/16" x 14 1/4" x 19 15/16" |
| Oven Interior Dimensions (Upper) (in) (W x H x D) | 24 13/16" x 10 13/16" x 19 13/16" |
| Shipping Dimensions (WxHxD) | 32 1/2" x 51" x 30 1/2" |
Accessories
| Air Fry Tray | No |
| Cooktop Cream/Cleaner | Yes |
| Scouring Pad | No |
| Standard Rack | 3 |
| Temp Probe | No |
Appearance
| Handle Type | Curved Bar |
| All Available Colors | Stainless Steel |
| Oven Door Feature | WideView™ Window |
Capacity
| Lower Oven Capacity (cu. ft.) | 4.3 cu.ft. |
| Total Capacity | 7.3 cu.ft. |
| Upper Oven Capacity (cu. ft.) | 3 cu.ft. |
Cooktop
| Element Size/Wattage - Center | 7" - 100W |
| Element Size/Wattage - Left Front | 9" / 6" - 3200W UltraHeat™ |
| Element Size/Wattage - Left Rear | 6" - 1200W |
| Element Size/Wattage - Right Front | 3000 (12"), 2200 (9"), 1100 (6") |
| Element Size/Wattage - Right Rear | 6" - 1200W |
| Hot Surface LED Indicator | Yes |
| No. of Burners | 5 |
| Type | Radiant, Ceramic Glass |
Controls
| Automatic Safety Shut-Off | Yes 12 hrs |
| Clock | 12hr or 24hr |
| Display | LED Display |
| Language | English |
| Oven Control Type | SmoothTouch™ Glass Controls |
| Sabbath Mode | Yes |
| Temperature Unit of Measure | Fahrenheit / Celcius |
| Timed Cook | Yes |
Features
| EasyClean® Cooktop | Yes |
Lower Oven Features
| Broil Element | 3800W / 6 Pass |
| Convection Element (Watt) | 3800W / 6 Pass |
| No. of Rack Positions | 4 |
Oven Features
| Air Fry | Yes |
| Convection Conversion | Yes |
| Convection Type | ProBake Convection® |
| Double Oven | Yes |
| Freestanding | Yes |
| Oven Modes | Bake, Broil, Warm, Pizza, Self Clean, EasyClean®, Remote Start, Delayed Timed Cook, Timed Cook |
| Oven Type | Double Oven |
| Self Clean | Yes |
Power/Ratings
| Energy Star® Certified | Yes |
| Amp Rating at 208V | 55.3A |
| Amp Rating at 240V | 63.3A |
| KW Rating at 208V | 11.5kW |
| KW Rating at 240V | 15.2kW |
| Required Power Supply (amp) | 40A |
Summary
| Fuel Type | Electric |
| Self + EasyClean® | Yes |
| Type | Electric Double Oven Freestanding Range |
Cooking Appliance ThinQ® Smart Features
| Hood / OTR / Cooktop Sync | Yes |
| Voice Control | Yes |
| 3rd Party Recipe App | Sidechef |
| Check & Control | Yes |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| ThinQ Care™ | Yes |
| ThinQ UP™ | Yes |
Upper Oven Features
| Bake Element (BTU) | 14,500 / 12,500 (LNG/LPG) |
| Broil Element | 3800 W |
| Broil Element (BTU) | 13,500 / 12,500 (LNG/LPG) |
| No. of Rack Positions | 2 |
Warranty/UPC
| Parts & Labor | 1 Year |
| UPC | 048231347297 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | 186.5 lbs. |
| Height to Cooking Surface (in) | 36" |
| Oven Interior Dimensions (in) (W x H x D) | 29 15/16" x 46 15/32" x 29 1/4" |
| Oven Interior Dimensions (Lower) (in) (W x H x D) | 24 13/16" x 14 1/4" x 19 15/16" |
| Oven Interior Dimensions (Upper) (in) (W x H x D) | 24 13/16" x 10 13/16" x 19 13/16" |
| Overall Depth (in) - including handle | 29.25" |
| Shipping Dimensions (WxHxD) | 32 1/2" x 51" x 30 1/2" |
| Shipping Weight (lbs) | 212.53 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 226.5 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 226.5 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
You might also like these best sellers...
Where to Buy LG Appliances in California.










