GE Spectra 30" Free-Standing QuickClean Electric Range - JB970SBSS
Description
48 1/4 H x 30 W x 28 7/8 D
Available from Zip Appliance & Plumbing Repair, serving customers throughout California.
Specifications
Specifications
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 3.70 cu ft |
FEATURES
| 6" Heating Element(s) | 1 Ribbon (1,500W); 1 Warming Zone (120W) |
| 6"/9" Dual Heating Element | 1 Ribbon (1,000/2,500W) |
| 7" Heating Element(s) | 2 Ribbon (1,800W) |
| Bridge Element | 1 (800W) |
| Broiler Pan and Grid | Yes |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Control Location | Backsplash |
| Control Type | Touchpads |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Control Type | QuickSet V |
| Control Type | SmartLogic™ Electronic Control w/ Platinum Sensor |
| Cooking System | True European Convection |
| Cooking Technology | Convection |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Cooktop Surface | Black Patterned Glass Ceramic with Stainless Steel Trim |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Hot Surface Indicator Lights | 4 |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| Interior Oven Light | Pad / Auto |
| Leveling System | Easy Level System |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Oven Control Features | Convection Conversion |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Electronic Clock and Timer |
| Oven Control Features | Oven Function Icons |
| Oven Control Features | Self-Cleaning Cycling Light |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Oven Control Features | Automatic Meat Thermometer |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Digipad Numeric Entry |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast |
| Oven Features | Dual-Element Bake |
| Oven Features | 6-Pass Power Bake Element |
| Oven Rack Features | 3 Oven Racks |
| Preheated Oven Light | Yes |
| Roasting Rack | Yes |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Storage Drawer Features | Stainless Steel |
| Fluorescent Backguard Light | Full-Width |
APPEARANCE
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Handle | Stainless Steel Tubular |
| Oven Door Features | Oven Window |
| Oven Door Features | Stainless Steel Frameless Lift-off Oven Door |
| Textured Steel Side Panels | Yes |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 210 lb |
| Cabinet Width | 30 in |
| Depth Without Handle | 26 5/8 in |
| Depth with Door Open | 45 1/8 in |
| Net Weight | 189 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 22-3/4 x 15-7/8 x 15-7/8 |
| Overall Depth | 28 7/8 in |
| Overall Height | 48 1/4 in |
| Overall Width | 30 in |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 208V | 8.9 |
| KW Rating at 240V | 11.9 |
ACCESSORIES
| Cooktop Cleaning | Cream |
| Cooktop Cleaning | Scraper |
| Cooktop Cleaning | Included |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 5-year glass cooktop/radiant surface units |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in California.










