36 inch All Gas Range, 6 Brass Burners and Cast Iron Griddle - HER366BCFGMAVT
36 inch All Gas Range, 6 Brass Burners and Cast Iron Griddle
Model: HER366BCFGMAVT












36 inch All Gas Range, 6 Brass Burners and Cast Iron Griddle
Model: HER366BCFGMAVT
Key Features
A choice of burners You can enjoy commercial-range performance and flexibility with the 19,000 BTU brass burners and twin power burners, available on all 6 burner configuration ranges. Or choose beautifully designed monobloc burners – striking one piece burners that are easy to remove, clean and reinstall.
Counter Depth Worktop and Range
Best in Class Burners
Thermocouple Gas Safety System
Category Leading Range Oven Cavity
A choice of burners
Continuous contour grates and single piece worktop
High-efficiency maintop and digital food probe
Documents
Available from Zip Appliance & Plumbing Repair, serving customers throughout California.
Features
A choice of burners You can enjoy commercial-range performance and flexibility with the 19,000 BTU brass burners and twin power burners, available on all 6 burner configuration ranges. Or choose beautifully designed monobloc burners – striking one piece burners that are easy to remove, clean and reinstall.
Counter Depth Worktop and Range
Bertazzoni’s Counter-Depth Ranges are expertly crafted to blend perfectly with your kitchen cabinetry, offering a sophisticated, streamlined look that enhances the overall design of your space.
Best in Class Burners
Experience culinary precision and safety with Bertazzoni's best-in-class burners, expertly engineered for rapid boiling, energy efficiency, and precise simmering control.
Thermocouple Gas Safety System
Bertazzoni’s Thermocouple Gas Safety System shuts off gas flow instantly if a flame is extinguished, ensuring top-tier safety and reliability. Every burner is independently equipped for unparalleled protection and peace of mind.
Category Leading Range Oven Cavity
Discover unparalleled cooking precision with Bertazzoni’s counter-depth ranges, featuring the largest oven cavities in their category.
A choice of burners
You can enjoy commercial-range performance and flexibility with the 19,000 BTU brass burners and twin power burners, available on all 6 burner configuration ranges. Or choose beautifully designed monobloc burners – striking one piece burners that are easy to remove, clean and reinstall.
Continuous contour grates and single piece worktop
Modelled on commercial grade cast iron contour grates, the maintop offers a larger and more stable cooking surface. Designed to fit precisely and equipped with nonscratch larger silicon buffers, it helps keep cookware more stable. The one piece molded worktop has no sharp angles or dirt traps, making cleaning quick and easy. The elegantly designed low-profile back guard makes flush counter depth installation easily achievable as well as making it extremely effective in an island configuration.
High-efficiency maintop and digital food probe
Bertazzoni engineers have worked to design a highly efficient worktop by reducing the flame-to-cookware distance for faster heating. More lateral space has been created between the burners so you can use larger cookware more effectively. This digital thermostat and user interface make cooking a large variety of dishes at exactly the right temperature simple. It constantly monitors the temperature at the heart of the dish and adjusts the oven temperature automatically for even cooking and perfect results every time.
Gas convection oven
The precision temperature control system gives you complete control of your oven. Even heat distribution on all 7 levels offers consistent temperatures with best-in-class accuracy, accurately monitored with the timelessly elegant temperature gauge. The full oven width infrared gas broiler delivers a truly professional performance.
Performance and versatility
Spacious oven cavity with large 5.9 ft3 capacity. Dual convection technology ensures even cooking on all 7 levels with telescopic glides to add stability for easy maneuverability of hot cookware in and out of the oven.
Specifications
Worktop
| Size | 36 in |
| Knobs | metal |
| Burner type | brass |
| Cooking zones | 6 |
| Grates | cast iron |
| Continous grating | yes |
| Thermocouple safety device | yes |
| One-hand ignition | yes |
| Backguard | yes |
| Wok ring | yes |
| Simmer ring | yes |
| Cast iron griddle | yes |
| Worktop design | stainless steel with seamless edges |
| Worktop controls | metal knobs |
| Number of gas burners | 6 burners |
| Worktop type | gas standard cast iron griddle |
Cooking zones
| Power burners | 2 x 1300 BTU - 19000 BTU |
| Rapid burner | 2500 BTU - 10400 BTU |
| Medium burner | 2 x 1500 BTU - 5900 BTU |
| Simmer burner | 750 BTU - 3500 BTU |
Oven cavity
| Oven configuration | single |
| Oven fuel | gas |
| Oven type | gas convention |
| Oven broiler type | gas |
| Oven volume | 5.9 ft³ |
| Oven convection system | dual horizontal fans |
| Inner oven door | triple glass |
| Removable inner glass | yes |
| Cooling fan | yes |
| Oven levels | 7 |
| Door hinges | soft-close |
| Wire-shelves | 2 heavy duty with telescopic glides |
| Tray | 1 baking tray with grill trivet |
| Grill trivet for tray | yes |
| Oven lights | double side mounted |
| Oven controls | knobs with digital control buttons |
| Food probe | yes |
| Cooking modes | bake broil convection bake |
Bottom
| Legs | stainless steel |
Technical specifications
| Absorbed current (A) | 2.5 A with dedicated circuit |
| Electrical supply | 110V 60 Hz - 300W |
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 39.5 Inch |
| Shipping Height | 42.5 Inch |
| Shipping Length | 29.5 Inch |
| Shipping Weight | 242 lbs |
| Total of Shipping Weight | 242 lbs |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 19.5 ft³ |
| Dimensional Weight | 242.39 Ibs |
| Total of Cubes | 19.5 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 242.39 Ibs |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Bertazzoni Appliances in California.











