LOVESEAT - GCRE3060AF
LOVESEAT
Model: GCRE3060AF











LOVESEAT
Model: GCRE3060AF
Key Features
Make healthier and delicious meals with Air Fry
Faster, more even baking results with True Convection
SpaceWise® Triple Expandable element
Quick Boil Element
Flexible Five Element Cooktop
Fast Steam Cleaning Option
Quick Preheat
One-Touch Self Clean
Description
Available from Zip Appliance & Plumbing Repair, serving customers throughout California.
Features
Make healthier and delicious meals with Air Fry
Deliver all of the flavor and none of the guilt. Air Fry allows you to make healthier and delicious meals for the entire family – right in your oven. The first range on the market to include Air Fry.
Faster, more even baking results with True Convection
Get faster, more even multi-rack baking with a powerful convection fan and third heating element that evenly circulates hot air throughout the oven.
SpaceWise® Triple Expandable element
Get three elements in one with our Triple Expandable element – a 6” inner ring for smaller pots and pans and a 9” and 12” outer ring to make room for larger cookware.
Quick Boil Element
Get meals on the table faster with our powerful 3,000W element.
Flexible Five Element Cooktop
Provides the ultimate cooking flexibility. This powerful electric cooktop that has five elements designed to handle all of your cooking needs.
Fast Steam Cleaning Option
A 30-minute light oven cleaning that's chemical-free, odor-free, and fast.
Quick Preheat
Start baking in just a few minutes with Quick Preheat
One-Touch Self Clean
Your oven cleans itself - so you don't have to. Self clean options available in 2, 3 and 4-hour cycles.
Smudge-Proof® Stainless Steel
Resists fingerprints and cleans easily.
Optional ReadyCook™ Air Fry Tray (Sold separately)
Allows you to achieve perfectly crispy and delicious Air Fry results, faster than nonstick bakeware.
Certifications
CSA Listed
UL Listed
Specifications
Other
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| AB-1200 | Information available at frigidaire.com/en/ab1200 |
| Oven Capacity | 5.7 Cu. Ft. |
Controls
| Control Lock | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
Cooking Controls
| Air Fry | Yes |
| Bake | Yes |
| Broil | Yes |
| Cancel | Yes |
| Convection Bake | Yes |
| Convection Convert | Yes |
| Convection Roast | Yes |
| Cooktop Lockout | Yes |
| Delay Clean | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Keep Warm | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
| Lockout | Yes |
| Off | Yes |
| Oven Light | Yes |
| Preheat | Yes |
| Probe | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Set Clock | Yes |
| Start | Yes |
| Steam Clean | Yes |
| Temperature Display | Yes |
Certifications and Approvals
| CSA Listed | Yes |
| ETL Listed | No |
| UL Listed | Yes |
Cooktop
| Cooking Surface Type | Smooth |
| Element On Indicator Light | Yes |
| Hot-Surface Indicator Light | Yes |
| Keep Warm Zone Light | Yes |
Cooktop Performance
| Right Front Element Burner Size (Small) | 6" |
| Right Front Element Burner Size (Medium) | 9" |
| Right Front Element Burner Size (Large) | 12" |
| Right Rear Element Burner Size | 6" |
| Left Front Element Burner Size (Small) | 6" |
| Left Front Element Burner Size (Large) | 9" |
| Left Rear Element Burner Size | 6" |
| Right Front Element Burner (Small) | 1200 Watts |
| Right Front Element Burner (Medium) | 2000 Watts |
| Right Front Element Burner (Large) | 3000 Watts |
| Right Rear Element Burner | 1200 Watts |
| Left Front Element Burner (Small) | 1400 Watts |
| Left Front Element Burner (Large) | 3000 Watts |
| Left Rear Element Burner | 1200 Watts |
| Keep Warm Burner Location | Center Rear |
Drawer
| Drawer Handle Style | Integrated |
| Drawer Type | Storage |
Electrical Specifications
| Minimum Circuit Required | 40 Amps |
| Voltage Rating | 240 V |
Installation
| Adjustable Leveling Legs | Yes |
| Power Cord Included | No |
Exterior
| Cooktop Finish | Color Coordinated |
| Exterior Finish | Smudge-Proof® Stainless Steel |
| Handle Material | Plastic |
| Knob Color | Color Coordinated |
Oven
| Bake Element | 3500 Watts |
| Bake System | Yes |
| Broil Element | 3900 Watts |
| Broil System | Yes |
| Convection Element | 900 Watts |
| Number of Rack Positions | 7 |
| Rack Position Type | Nickel Ladder |
| Rack Type 1 Quantity | 2 |
| Rack Type 2 Quantity | 1 |
| Window Type | Extra Large Visual |
Display
| Display Interface Color | White |
| Display Type | Membrane |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 48 in. |
| Length | 25 in. |
| Weight | 175.75 lbs. |
| Depth With Door 90° Open | 49" |
| Depth With Handle | 29 1/4" |
| Oven Interior Height | 21" |
| Oven Interior Width | 24 3/8" |
| Oven Interior Depth | 19 1/8" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 53 in. |
| Shipping Length | 30 in. |
| Shipping Weight | 215.75 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 215.75 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.83 ft³ |
| Dimensional Weight | 258.99 lbs. |
| Total of Cubes | 20.83 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 258.99 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Frigidaire Gallery Appliances in California.










