30" Electric Range with Steam Clean - GCRE3038AF
30" Electric Range with Steam Clean
Model: GCRE3038AF

30" Electric Range with Steam Clean
Model: GCRE3038AF
Key Features
Quick Bake Convection
Quick Boil Element
Fast Steam Cleaning Option
SpaceWise® Expandable Elements
One-Touch Self Clean
Smudge-Proof® Stainless Steel
SpaceWise® Warming Zone
Sabbath Mode (Star-K® Certified)
Available from Zip Appliance & Plumbing Repair, serving customers throughout California.
Features
Quick Bake Convection
Bake faster and more evenly with Quick Bake Convection.
Quick Boil Element
Get meals on the table faster with our powerful 3,200W element.
Fast Steam Cleaning Option
A 30-minute light oven cleaning that's chemical-free, odor-free, and fast.
SpaceWise® Expandable Elements
Our SpaceWise® Expandable elements ensures that your cookware will be evenly heated, no matter if it's big or small.
One-Touch Self Clean
Your oven cleans itself - so you don't have to. Self clean options available in 2, 3 and 4-hour cycles.
Smudge-Proof® Stainless Steel
Resists fingerprints and cleans easily.
SpaceWise® Warming Zone
Keep food warm on the cooktop until everything — and everyone — is ready.
Sabbath Mode (Star-K® Certified)
Certifications
CSA Listed
UL Listed
Specifications
Other
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Oven Capacity | 5.4 Cu. Ft. |
Controls
| Control Lock | Yes |
Cooking Controls
| Bake | Yes |
| Broil | Yes |
| Cancel | Yes |
| Delay Clean | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Keep Warm | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
| Lockout | Yes |
| My Favorite | No |
| Off | Yes |
| Oven Light | Yes |
| Preheat | Yes |
| Probe | No |
| Quick Bake | Yes |
| Quick Preheat | No |
| Set Clock | Yes |
| Start | Yes |
| Steam Clean | Yes |
| Temperature Display | Yes |
Certifications and Approvals
| CSA Listed | Yes |
| ETL Listed | No |
| UL Listed | Yes |
Cooktop
| Cooking Surface Type | Smooth |
| Element On Indicator Light | Yes |
| Hot-Surface Indicator Light | Yes |
| Keep Warm Zone Light | Yes |
Cooktop Performance
| Right Front Element Burner Size (Small) | 6" |
| Right Front Element Burner Size (Large) | 12" |
| Right Rear Element Burner Size | 6" |
| Left Front Element Burner Size | 9" |
| Left Rear Element Burner Size | 6" |
| Right Front Element Burner (Small) | 1200 Watts |
| Right Front Element Burner (Large) | 3000 Watts |
| Right Rear Element Burner | 1200 Watts |
| Left Front Element Burner | 3200 Watts |
| Left Rear Element Burner | 1200 Watts |
| Keep Warm Burner Location | Center Rear |
Drawer
| Drawer Type | Storage |
Electrical Specifications
| Minimum Circuit Required | 40 Amps |
| Voltage Rating | 240 V |
Installation
| Adjustable Leveling Legs | Yes |
| Power Cord Included | No |
Exterior
| Cooktop Finish | Color Coordinated |
| Drawer Finish | Stainless Steel |
| Exterior Finish | Smudge-Proof® Stainless Steel |
| Handle Material | Plastic |
| Knob Color | Color Coordinated |
| Knob Material | Plastic |
Oven
| Bake Element | 3500 Watts |
| Bake Element Type | Hidden |
| Bake System | Yes |
| Broil Element | 3900 Watts |
| Broil System | Yes |
| Number of Rack Positions | 7 |
| Rack Position Type | Nickel Ladder |
| Rack Type 1 | Flat |
| Rack Type 1 Quantity | 2 |
| Window Type | Extra Large Visual |
Display
| Display Interface Color | White |
| Display Type | Membrane |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 48 in. |
| Length | 25 in. |
| Weight | 180.5 lbs. |
| Depth With Door 90° Open | 49" |
| Depth With Handle | 29 1/4" |
| Oven Interior Height | 19 3/4" |
| Oven Interior Width | 24 3/8" |
| Oven Interior Depth | 19 1/8" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 53 in. |
| Shipping Length | 30 in. |
| Shipping Weight | 220.5 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 220.5 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.83 ft³ |
| Dimensional Weight | 258.99 lbs. |
| Total of Cubes | 20.83 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 258.99 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Frigidaire Gallery Appliances in California.










