30" Front Control Freestanding Gas Range - FFGH3054US
30" Front Control Freestanding Gas Range
Model: FFGH3054US















30" Front Control Freestanding Gas Range
Model: FFGH3054US
Key Features
Built-in Design
Five Burner Cooktop
Quick Boil Burner
Continuous Grates
Low Simmer Burner
One-Touch Self Clean
Store-More™ Storage Drawer
Frigidaire Fit Promise
Available from Zip Appliance & Plumbing Repair, serving customers throughout California.
Features
Built-in Design
Upgrade your kitchen and get the look of a built-in range, with the fit of a freestanding range. This Frigidaire front control range easily fits into 3" cutouts.
Five Burner Cooktop
Get ultimate cooking flexibility with a powerful gas cooktop that has five elements designed to handle all of your cooking needs.
Quick Boil Burner
Get meals on the table faster with our 17,000 BTU burner - water boils faster than the traditional setting.
Continuous Grates
Continuous grates make it easy to move heavy pots and pans between burners without lifting.
Low Simmer Burner
Perfect for cooking delicate foods and sauces.
One-Touch Self Clean
Your oven cleans itself - so you don't have to. Self clean options available in 2, 3 and 4-hour cycles.
Store-More™ Storage Drawer
With the Store-More™ Storage Drawer, you will have extra space to store your cookware.
Frigidaire Fit Promise
We promise that your new 30" Frigidaire® front control range will fit your existing range cutout, or we will reimburse up to one hundred dollars for professionally modifying the countertop.
Certifications
ADA Compliant
CSA Listed
Specifications
Other
| Frigidaire Fit Promise | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Oven Capacity | 5 Cu. Ft. |
Controls
| Control Lock | Yes |
| Sabbath Mode | No |
Cooking Controls
| Bake | Yes |
| Broil | Yes |
| Cancel | Yes |
| Clock | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
| Lockout | Yes |
| Oven Light | Yes |
| Preheat | Yes |
| Probe | No |
| Self Clean | Yes |
| Temperature Display | Yes |
| Timed Bake | Yes |
Certifications and Approvals
| ADA Compliant | Yes |
| CSA Listed | Yes |
Cooktop
| Cooking Surface Type | Gas |
| Grate Material | Cast Iron |
| Grate Quantity | 3 |
| Grate Style | Continuous |
Cooktop Performance
| Right Front Element Burner | 17000 BTU |
| Right Rear Element Burner | 5000 BTU |
| Left Front Element Burner | 12000 BTU |
| Left Rear Element Burner | 9500 BTU |
| Center Rear Element Burner | 9500 BTU |
Drawer
| Drawer Type | Storage |
Electrical Specifications
| Minimum Circuit Required | 5 Amps |
| Voltage Rating | 120 V |
Installation
| Adjustable Leveling Legs | Yes |
| Power Supply Connection Location | Bottom Center |
Exterior
| Cooktop Finish | Color Coordinated |
| Drawer Finish | Stainless Steel |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Handle Material | Plastic |
| Knob Material | Plastic |
| Manifold Finish | Color Coordinated |
Oven
| Bake Element | 18000 BTU |
| Bake System | Yes |
| Broil System | Yes |
| Number of Rack Positions | 6 |
| Rack Position Type | Nickel Ladder |
| Rack Type 1 | Flat |
| Rack Type 1 Quantity | 2 |
| Window Type | Extra Large Visual |
Display
| Display Type | Membrane |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 36.63 in. |
| Length | 26.75 in. |
| Weight | 166.25 lbs. |
| Depth With Door 90° Open | 36 5/8" |
| Oven Interior Height | 18 5/8" |
| Oven Interior Width | 24 3/8" |
| Oven Interior Depth | 19 1/8" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 41.63 in. |
| Shipping Length | 31.75 in. |
| Shipping Weight | 206.25 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 206.25 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 16.94 ft³ |
| Dimensional Weight | 210.57 lbs. |
| Total of Cubes | 16.94 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 210.57 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Frigidaire Appliances in California.










