48" Dual Fuel Range - 4 Burners and French Top - DF48450FBKPLP
Key Features
PRECISE HIGH-TO-LOW CONTROL
RIGOROUS TESTING
MASTER OF HEAT AND AIRFLOW
GOURMET CHEF ASSISTANCE
Professional Grade French Tops
Worry-Free Warranty
Make a statement with your choice of door colors and finishes for your Wolf Dual Fuel Range—classic stainless or new powder-coated black or white
Patented dual-stacked, sealed burners offer precise temperature adjustment
Description
Documents
Available from Zip Appliance & Plumbing Repair, serving customers throughout California.
Features
PRECISE HIGH-TO-LOW CONTROL
Getting a dish to turn out just-so requires responsive and accurate temperature control—from the gentlest simmers to the most powerful highs. Wolf’s patented dual-stacked, sealed gas burners eliminate the guesswork of imprecise cooking equipment.
RIGOROUS TESTING
Built with premium-grade materials, Wolf products are designed to last a minimum of 20 years. Major components are subjected to extreme stress tests prior to going into the final design, and every major function is tested before shipping.
MASTER OF HEAT AND AIRFLOW
Wolf’s state-of-the-art Dual VertiFlow™ convection system is the key to reliable cooking and baking. It reduces hot and cold spots, enables consistent multi-rack cooking, and, most importantly, develops remarkable flavor.
GOURMET CHEF ASSISTANCE
Whether it’s prime rib, lasagna, or double-crusted pie on the menu, Gourmet Mode prompts you with the proper rack position, sets the correct cooking mode, and even adjusts temperature on its own. You just sit back and wait for a perfectly prepared dish.
Professional Grade French Tops
The French top is a graduated cooking surface with the highest temperature under the center plate. For higher cooking heat, place cookware closer to the center and for lower heat, closer to the edges.
Worry-Free Warranty
Wolf offers an industry-leading full two-year warranty on appliances, along with a limited five-year warranty. Learn More.
Make a statement with your choice of door colors and finishes for your Wolf Dual Fuel Range—classic stainless or new powder-coated black or white
Patented dual-stacked, sealed burners offer precise temperature adjustment
Burners produce up to 20,000 Btu for fast boils and intense sears and as low as 300 Btu for true simmers and melts
For improved temperature control and safety, the spark ignition system reignites burners automatically
Wolf’s Dual VertiFlow™ convection system provides reliably even heat, reduces hot and cold spots, and enables consistent multi-rack cooking
Gourmet Mode features nearly 50 presets that automatically control the oven to ensure delicious results
Take the guesswork out of cooking with 10 chef-created cooking modes, including Bake, Broil, Convection, Convection Roast, Dehydrate, Gourmet, Proof, Roast, Stone, and Warm
Easily slide pots across the French top for a graduated cooking surface with the highest temperature under the center plate and the lowest closer to the outer edges
The full-color touchscreen is intuitive and easy to read, discreetly hiding away when not in use
LED backlit control bezels illuminate when in use, indicating which burners are active
The oven offers self-clean, delayed start, timed cook, and Sabbath features
The temperature probe alerts you when your dish has reached the desired temperature
Control your oven from wherever you are using our convenient Owner's App—remotely preheat, adjust temperatures, select modes, and more
Specifications
Product Details
| Overall Dimensions | 47 7/8" W x 36 1/2" H x 29 1/2" D |
| Oven 1 Interior Dimensions | 25 1/4" W x 17 1/2" H x 20" D |
| Oven 2 Interior Dimensions | 13 1/4" W x 17 1/2" H x 19 3/4" D |
| Oven 1 Usable Capacity | 1.8 cubic feet |
| Oven 1 Overall Capacity | 2.7 cubic feet |
| Oven 2 Usable Capacity | 3.2 cubic feet |
| Oven 2 Overall Capacity | 5.1 cubic feet |
| Door Clearance | 21" |
| Star-K Certified | Yes |
| Shipping Weight | 695 lbs |
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 47.88 in. |
| Height | 36.5 in. |
| Length | 29.5 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 52.88 in. |
| Shipping Height | 41.5 in. |
| Shipping Length | 34.5 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 29.83 ft³ |
| Dimensional Weight | 370.86 lbs. |
| Total of Cubes | 29.83 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 370.86 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Wolf Appliances in California.











