$1,649.00
Warming Drawer, 24" - WB24SMB1SET
$1,649.00
Key Features
Complementary Design
Multi-Function Flexibility
Precise Control
Added Convenience
Easy To Clean
Safe And Sound
Sized To Suit
Available from Zip Appliance & Plumbing Repair, serving customers throughout California.
Features
Specifications
Features
Complementary Design
Multi-Function Flexibility
Precise Control
Added Convenience
Easy To Clean
Safe And Sound
Sized To Suit
Specifications
Other
| Yes |
Capacity
| Yes | |
| Cappuccino cups | 20 |
| Espresso cups | 42 |
| Maximum allowable weight | 55lbs |
| Place settings | 6 |
| Usable depth | 16 1⁄16" |
| Usable height | 3 7⁄8" |
| Usable width | 21 1⁄16" |
Cleaning
| Yes | |
| Easy clean smooth-glass base | Yes |
Controls
| Yes | |
| Audio feedback | Yes |
| Automatic timers | 30", 45", 1h, 2h, 4h, 6h |
| Electronic capacitive touch controls | Yes |
| On/Off indicator | Yes |
| Pre-set heating functions | Yes |
| Push-to-open drawer | Yes |
| Soft close drawer | Yes |
| Standby mode | Yes |
Functions
| Yes | |
| Cups | Yes |
| Dehydrate | Yes |
| Number of functions | 6 |
| Plates | Yes |
| Slow cook | Yes |
| Warm | Yes |
Performance
| Yes | |
| Heated glass base and fan | Yes |
| Low temperature cooking | Yes |
| Temperature levels | 6 |
| Temperature range | 95°F-185°F |
Power requirements
| Yes | |
| Amperage | 10A |
| Power outlet | 3-prong grounding-type |
| Supply frequency | 60Hz |
| Supply voltage | 110V |
Safety
| Yes | |
| Automatic turn off after 12 hours | Yes |
| Full extension slides | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 23 in. |
| Height | 5 in. |
| Length | 22 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28 in. |
| Shipping Height | 10 in. |
| Shipping Length | 27 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.46 ft³ |
| Dimensional Weight | 18.2 lbs. |
| Total of Cubes | 1.46 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 18.2 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Fisher Paykel Appliances in California.










