Convection Speed Oven, 30", 22 Function - OM30NDTDB1
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
Convection Speed Oven, 30", 22 Function
Model: OM30NDTDB1


This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
Convection Speed Oven, 30", 22 Function
Model: OM30NDTDB1
Key Features
Cooking flexibility
Cook with confidence
Sized to suit
Easy to use
Multi-function flexibility
Safe and sound
Available from Zip Appliance & Plumbing Repair, serving customers throughout California.
Features
Specifications
Features
Cooking flexibility
Cook with confidence
Sized to suit
Easy to use
Multi-function flexibility
Safe and sound
Specifications
Other
| Yes |
Accessories (included)
| Yes | |
| Broil rack | 1 set |
| Chromed shelf runners | Yes |
| Glass tray | 1 |
| Step down wire shelf | 1 |
| Wire shelf | 1 |
| Wired temperature sensor | 1 |
Capacity
| Yes | |
| Shelf positions | 4 |
| Total capacity | 1.73cu ft |
| Usable capacity | 1.34cu ft |
Cleaning
| Yes | |
| Acid resistant graphite enamel | Yes |
| Drying cycle | Yes |
| Easy to clean interior | Yes |
| Removable shelf runners | Yes |
Controls
| Yes | |
| Adjustable audio and display settings | Yes |
| Audio feedback | Yes |
| Automatic cooking/minute timer | Yes |
| Automatic pre-set temperatures | Yes |
| Celsius/Fahrenheit temperature | Yes |
| Delay start | Yes |
| Dial with illuminated halo | Yes |
| Electronic capacitive touch controls | Yes |
| Electronic clock | Yes |
| Electronic oven control | Yes |
| Food probe | Yes |
| Guided cooking by food type and recipes | Yes |
| Halogen lights | Yes |
| Intuitive touchscreen display | Yes |
| Microwave timer | Yes |
| Multi-language display | Yes |
| Push-to-open drawer | Yes |
| Sabbath mode with Star K certification | Yes |
| Smart Appliance | Yes |
| Soft close doors | Yes |
| Touch control glass interface | Yes |
| True convection oven | Yes |
| Turned stainless steel dials with illuminated halos | Yes |
Functions
| Yes | |
| Aero Bake | Yes |
| Aero Broil | Yes |
| Aero Broil + Microwave | Yes |
| Air fry | Yes |
| Bake | Yes |
| Defrost | Yes |
| Dehydrate | Yes |
| Maxi Broil | Yes |
| Maxi Broil + Microwave | Yes |
| Microwave cooking | Yes |
| Pastry Bake | Yes |
| Pizza bake | Yes |
| Popcorn | Yes |
| Quick start | Yes |
| Rapid proof | Yes |
| Roast | Yes |
| Roast + Microwave | Yes |
| Slow cook | Yes |
| True Aero | Yes |
| True Aero + Microwave | Yes |
| Vent bake | Yes |
| Warm | Yes |
Performance
| Yes | |
| ActiveVent™ system | Yes |
| AeroTech™ technology | Yes |
| Automatic rapid pre-heat | Yes |
| Automatic sensor cooking | Yes |
Power requirements
| Yes | |
| Amperage | 20A |
| Supply frequency | 60Hz |
| Supply voltage | 208 / 240V |
Dimensions & Weight
| Width | 29 in. |
| Height | 18 in. |
| Length | 22 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34 in. |
| Shipping Height | 23 in. |
| Shipping Length | 27 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 6.65 ft³ |
| Dimensional Weight | 82.62 lbs. |
| Total of Cubes | 6.65 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 82.62 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Fisher Paykel Appliances in California.










