$6,099.00
Combination Steam Oven, 24", 23 Function - OS24NMTNB1
$6,099.00
Key Features
Handleless Design
Hands-Free Control
Cook With Confidence
Sized To Suit
Preserve Flavor And Nutrients
Reheat And Restore
Steam Clean
Available from Zip Appliance & Plumbing Repair, serving customers throughout California.
Features
Specifications
Features
Handleless Design
Hands-Free Control
Cook With Confidence
Sized To Suit
Preserve Flavor And Nutrients
Reheat And Restore
Steam Clean
Specifications
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
Other
| Yes |
Accessories (included)
| Yes | |
| Broil pan | 1 |
| Broil rack | 1 |
| Chromed shelf runners | Yes |
| Descale solution | 2 |
| Full extension sliding shelves | 1 |
| Large steam dish | 1 |
| Perforated large dish | 1 |
| Perforated small pan | 1 |
| Wire shelf | 1 |
| Wired temperature sensor | 1 |
Capacity
| Yes | |
| Shelf positions | 4 |
| Total capacity | 1.9cu ft |
| Usable capacity | 1.6cu ft |
| Water tank capacity | 47.3oz |
Cleaning
| Yes | |
| Acid resistant graphite enamel | Yes |
| Descale cycle | Yes |
| Drying cycle | Yes |
| Easy to clean interior | Yes |
| Removable oven door | Yes |
| Removable shelf runners | Yes |
| Removable water tank | Yes |
| Steam clean (oven) | Yes |
Controls
| Yes | |
| Adjustable audio and display settings | Yes |
| Audio feedback | Yes |
| Automatic cooking/minute timer | Yes |
| Automatic pre-set temperatures | Yes |
| Celsius/Fahrenheit temperature | Yes |
| Delay start | Yes |
| Electronic capacitive touch controls | Yes |
| Electronic clock | Yes |
| Electronic oven control | Yes |
| Food probe | Yes |
| Guided cooking by food type and recipes | Yes |
| Halogen lights | Yes |
| Handle-free design | Yes |
| Intuitive touchscreen display | Yes |
| Multi-language display | Yes |
| Smart Appliance | Yes |
| Soft close doors | Yes |
| Touch control glass interface | Yes |
| True convection oven | Yes |
| Voice control | Yes |
| Wireless temperature sensor compatible | Yes |
Functions
| Yes | |
| Aero Bake | Yes |
| Aero Broil | Yes |
| Air fry | Yes |
| Bake | Yes |
| Classic bake | Yes |
| Crisp regenerate | Yes |
| Maxi Broil | Yes |
| Pastry Bake | Yes |
| Pizza bake | Yes |
| Roast | Yes |
| Slow cook | Yes |
| Sous vide | Yes |
| Steam | Yes |
| Steam clean (oven) | Yes |
| Steam defrost | Yes |
| Steam proof | Yes |
| Steam regenerate | Yes |
| True Aero | Yes |
| True Aero + High steam | Yes |
| True Aero + Low steam | Yes |
| True Aero + Medium steam | Yes |
| Vent bake | Yes |
| Warm | Yes |
Performance
| Yes | |
| Temperature range | 95 - 445 |
Power requirements
| Yes | |
| Amperage | 20A |
| Supply frequency | 60Hz |
| Supply voltage | 208 or 240V |
Dimensions & Weight
| Width | 23 in. |
| Height | 18 in. |
| Length | 22 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28 in. |
| Shipping Height | 23 in. |
| Shipping Length | 27 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 5.27 ft³ |
| Dimensional Weight | 65.53 lbs. |
| Total of Cubes | 5.27 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 65.53 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Fisher Paykel Appliances in California.












