Built-in Microwave (950 W, 44 L) - WOSP30100SS
Key Features
Speed Cooking with Oven-Quality Results.
Simplify Cooking with Automatic Sensors.
Two-Stage Cooking for Better Results.
Sleek Design. Built-In Look.
Crispy, brown finish for your favourite dishes
Available from Zip Appliance & Plumbing Repair, serving customers throughout California.
Features
Speed Cooking with Oven-Quality Results.
Cook with Microwave only, Convection only or a combination of both. When combined, you get speed cooking with oven-quality results. Speed Bake and Speed Roast combines microwave assist for speed cooking.
Simplify Cooking with Automatic Sensors.
Eliminate the need to set the cooking time and power level. Beko’s automatic sensor programs simplify cooking for the best results.
Two-Stage Cooking for Better Results.
When recipes call for different power levels at different intervals, you can program the microwave to automatically cook through two stages.
Sleek Design. Built-In Look.
Make your microwave look like it naturally belongs there. The microwave trim kit allows for a seamless, built-in look.
Crispy, brown finish for your favourite dishes
If you still don’t believe that microwaves can do more than just reheat leftovers, meet Microwave Grilling. Microwave Grilling lets you add that delicious crispy, brown finish to your favourite fish, chicken, meat or veg dishes. Now you can get that fresh grill flavour with a microwave!
Specifications
Key Features
| Number of Power Levels | 10 |
| Product Type | Over the Range Microwave Oven |
| Grill | Yes |
| Grill Power | 1500 W |
| Convection Power | 1600 W |
| Timer | Digital |
| Installation Type | Built-In |
| Color | Stainless Steel |
| Height (in) | 16 1/8 |
| Width (in) | 28 1/4 |
| Depth (in) | 21 11/16 |
| Maximum Microwave Power | 950 W |
Functions & Features
| Maximum Microwave Power | 950 W |
| Number of Power Levels | 10 |
| Grill | Yes |
| Grill Power | 1500 W |
| Convection Cooking | Yes |
| Convection Power | 1600 W |
| Defrost | Auto-weight Defrost |
| Quick Start | Yes |
| Auto Cooking | Yes |
| Number of Auto Cooking Functions | 9 |
| Timer | Digital |
| Interior Illumination | Yes |
| Door Opening Type | Drop-down |
| Child Lock | Yes |
| Control Type | Electronic |
Performance & Consumption
| Power | 950 W |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Plug Type | Yes |
Other
| Number of Power Levels | 10 |
| Product Type | Over the Range Microwave Oven |
| Grill | Yes |
| Grill Power | 1500 W |
| Convection Power | 1600 W |
| Timer | Digital |
| Installation Type | Built-In |
| Color | Stainless Steel |
| Maximum Microwave Power | 950 W |
Dimensions & Weight
| Width | 28.25 in. |
| Height | 16.13 in. |
| Length | 21.69 in. |
| Weight | - |
| Height | 41 cm |
| Width | 71.8 cm |
| Depth | 55.1 cm |
| Weight | 38 kg |
| Packed Height (cm) | 55 cm |
| Packed Width (cm) | 67 cm |
| Packed Depth (cm) | 70 cm |
| Packed Weight | 42 kg |
| Height (in) | 16 1/8 |
| Width (in) | 28 1/4 |
| Depth (in) | 21 11/16 |
| Weight (lbs) | 83.8 |
| Packaged Height (in) | 21.7 |
| Packaged Width (in) | 26.4 |
| Packaged Depth (in) | 27.6 |
| Packed Weight (lbs) | 92.6 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33.25 in. |
| Shipping Height | 21.13 in. |
| Shipping Length | 26.69 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 5.72 ft³ |
| Dimensional Weight | 71.07 lbs. |
| Total of Cubes | 5.72 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 71.07 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Beko Appliances in California.













