$1,099.00
Gas on Glass Modular Cooktop, 15" - CG151DNGGB5
$1,099.00
Key Features
Modular Design Freedom
Precise Control
Easy Cleaning
Quality Materials
Safe & Sound
Crafted for Durability
Available from Zip Appliance & Plumbing Repair, serving customers throughout California.
Features
Specifications
Features
Modular Design Freedom
Precise Control
Easy Cleaning
Quality Materials
Safe & Sound
Crafted for Durability
Specifications
Other
| Yes |
Accessories (included)
| Yes | |
| High power wok cooking | Yes |
| Joining bracket | 1 |
| Small pan support | Yes |
| Wok stand | 1 |
Burner ratings
| Yes | |
| Wok burner (natural gas) | 17361 BTU |
Burners
| Yes | |
| Number of burners | 1 |
| Wok burner | 1 |
Cleaning
| Yes | |
| Easy clean cooktop design | Yes |
| Quick component removal | Yes |
Controls
| Yes | |
| Dual wok control | Yes |
| Dual wok feature for simmering | Yes |
| Ergonomic control dials | Yes |
| Toughened fused glass graphics | Yes |
Performance
| Yes | |
| Auto re-ignition system | Yes |
| Blue flame burner | Yes |
| Both LPG & NG models available | Yes |
| Cast iron grates | Yes |
| Dishwasher proof grates | Yes |
| Electronic ignition | Yes |
| Quick connect gas valves | Yes |
Power requirements
| Yes | |
| Amperage | 15A |
| Electrical connection | Power cable, stripped wires, 1N |
| Supply frequency | 60Hz |
| Supply voltage | 110 - 120V |
Dimensions & Weight
| Width | 15 in. |
| Height | 4 in. |
| Length | 20 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 20 in. |
| Shipping Height | 9 in. |
| Shipping Length | 25 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.69 ft³ |
| Dimensional Weight | 7.23 lbs. |
| Total of Cubes | 0.69 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 7.23 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Fisher Paykel Appliances in California.










